Atrakcje Sarandy

Prawdopodobnie wiecie już, dlaczego warto odwiedzić Sarandę i jak można się do niej dostać. Teraz przedstawiamy Wam najlepsze atrakcje Sarandy i okolic, a jest ich sporo – w samym mieście, ale także w okolicach.

Jeśli szukasz informacji o tym, jak dojechać do Sarandy, to znajdziesz je także na naszej stronie. Poniżej przedstawiamy TOP5 naszym zdaniem najciekawszych atrakcje turystyczne w Sarandzie, bez których ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek pobyt w mieście.

Odtwórz wideo

Promenada i plaże Sarandy

Kilometrowa (przynajmniej na razie, do rozbudowy!) promenada Sarandy w sezonie tętni życiem. Oprócz spektakularnego widoku na Korfu i Morze Jońskie, promenada oferuje dostęp do najlepszych restauracji i barów, lodziarni, fast foodów, ale także butików i sklepików z gadżetami i pamiątkami. Na nabrzeżu zacumowane są również statki turystyczne, na pokładzie których odbędziecie całodzienną wycieczkę po najpiękniejszych okolicznych plażach i zatokach lub przeżyjecie wieczorną przygodę podczas dyskotekowego rejsu.

Przy promenadzie, w samym centrum miasta do dyspozycji turystów jest plaża miejska, która ma przynajmniej kilka zalet: jest bezpłatna, położona zaledwie 5 minut drogi od naszego apartamentu Nautilus, ma łagodne zejście do wody, a dodatkowo w sezonie “doposażona” jest w wodny park dmuchańców, który sprawi ogrom radości zarówno starszym dzieciom, jak i dorosłym. Co odważniejsi na głównej plaży mogą wypożyczyć także skutery wodne.

Dla naszych gości dostęp do promenady także nie będzie żadnym problemem – znajduje się ona dosłownie kilka minut na piechotę od naszego apartamentu. Można bez problemu wybrać się na nią w dowolnej chwili.

Ruiny w centrum miasta

Miłośnicy historii docenią także ruiny w centrum Sarandy, będące wykopaliskami archeologicznymi synagogi z V wieku i bazyliki. Miejsce to jest otwarte 24/7 i nie ma opłat za wstęp. Ruiny są pozostałością tego, co kiedyś było bogatą społecznością żydowską, która żyła w tym rejonie. Można tu zobaczyć wykopaliska archeologiczne kompleksu synagogalnego z V wieku oraz bazyliki starożytnego Onhezmusa.

Ruiny znajdują się w samym centrum Sarandy, obok Parku Przyjaźni pomiędzy Rruga Skënderbeu i Rruga Onhezmi – a dokładnie tutaj.

Zamek i restauracja Lekursi

Zamek Lekursi położony jest na wzgórzu tuż za miastem Saranda i jest bardzo popularny ze względu na spektakularne widoki na zatokę. Zamek Lekursi został zbudowany w 1537 roku przez Imperatora Osmańskiego Sułtana Sulejmana Wspaniałego, kiedy zaatakował Korfu i potrzebował kontroli nad portem i drogą Saranda-Butrint. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu, zamek zapewniał ochronę przed Wenecjanami i utrzymywał garnizon żołnierzy.

W zamku aktualnie mieści się restauracja podzielona na dwie części. Dolna część oferuje wyłącznie pizzę (bardzo dobrą, polecamy!) oraz napoje. W górnej, bardziej eleganckiej części znajduje się restauracja z prawdziwego zdarzenia. Większość stolików zlokalizowana jest na zewnątrz, aby goście mogli cieszyć się zachodami słońca i świeżym powietrzem. Tam też odbywają się wieczorne występy albańskich zespołów ludowych.

Do zamku Lekursi można dotrzeć wąską drogą, która biegnie wokół wzgórza. Z centrum Sarandy do zamku jest około 3 kilometrów, a jeśli zdecydujecie się na wędrówkę pod górę, zajmie Wam to około 45-60 minut. Droga asfaltowa jest w niezłym stanie, więc bez problemu można tam dojechać samochodem. Na miejscu jest wielki, bezpłatny parking. Zamek znajduje się dokładnie tu.

Klasztor 40 Świętych

Nazwa miasta Saranda, zarówno z greckiego jak i z włoskiego, oznacza „Czterdziestu Świętych” i odnosi się do czterdziestu męczenników z Sebasty. Klasztor 40 Świętych znajduje się w Sarandzie na kolejnym wzgórzu za miastem i oferuje piękne widoki na zatokę i Korfu. Klasztor posiadał 40 pokoi na cześć 40 męczenników z Sebasty. Zgodnie z legendą zostali oni zabici, ponieważ odmówili wyrzeczenia się swojej religii. Obok częściowo zrujnowanego klasztoru można również znaleźć słynne albańskie bunkry i tunele z czasów, kiedy kraj był rządzony przez dyktatora Envera Hoxhę.

Budynek był w dobrym stanie aż do II wojny światowej, kiedy to został zbombardowany przez brytyjskich aliantów w 1944 roku. Pozostałe ruiny pozostały nienaruszone w czasach komunistycznych, pomimo zakazu religii w Albanii, ponieważ miejsce to zostało uznane za pomnik kultury. Można tam swobodnie spacerować i zwiedzać ruiny oraz pozostałe budowle.

Ruiny Klasztoru 40 Świętych znajdują się na wzgórzu na wschód od Sarandy, niedaleko zamku Lekursi. Z promenady to ok. 3 km, ale pod górę może to zająć około 45 minut do godziny. Nie kursują tam autobusy, więc jeśli nie macie własnego transportu, możecie wypożyczyć samochód lub motocykl, wziąć taksówkę lub zarezerwować wycieczkę, która obejmuje klasztor.

Muzea w Sarandzie

Miłośnicy muzeów znajdą w Sarandzie dwie placówki muzealne oraz jedną galerię. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Tradycji i Galeria Sztuki są zlokalizowane w centrum, blisko siebie i można je odwiedzić kupując jeden i ten sam bilet za 100 leków. Wszystkie są niewielkie, ale warto tam zajrzeć, aby lepiej poznać Sarandę, Albanię i jej mieszkańców.

Mapa atrakcji miasta

Specjalnie dla osób odwiedzających Sarandę po raz pierwszy, przygotowaliśmy turystyczną mapę miasta. Sprawdź, co ciekawego czeka na Ciebie w Sarandzie i zaplanuj swój urlop w idealny sposób!