Plaże w Sarandzie i okolicy

Albańska riwiera kusi ciepłą, turkusową wodą, pięknymi plażami i niesamowitymi widokami. Podpowiadamy, na jakie plaże warto wybrać się, spędzając wakacje w Sarandzie.

Piękna plaża i krystaliczna woda to coś, na co czeka każdy spragniony słońca urlopowicz. Pamiętaj: do najbliższej plaży (bezpłatnej plaży miejskiej), z naszego apartamentu dzieli Cię zaledwie 5 minut na piechotę. Plaża jest widoczna z okna w salonie i znajduje się dosłownie „w zasięgu ręki”. Sprawdź dostępność!

Biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne, wszystkie plaże w mieście są „publiczne”, co jednak nie oznacza, że można z nich korzystać dowolnie. Lokalne biznesy posiadają wyłączne licencje na korzystanie z większości plaż w Sarandzie. Oznacza to, że „administrują” nimi według swoich upodobań. Niektóre plaże są plażami hotelowymi, inne – barowymi lub restauracyjnymi. Na zdecydowanej większości tych plaż pobierane są opłaty za wypożyczenie fotela i parasola i nie da się niestety tych opłat uniknąć. Opłata ta jest pobierana za cały dzień plażowania, niezależnie od ilości faktycznie spędzonego czasu.

Orientacyjne ceny w sezonie 2023:

Plaża miejska

Plaża bezpłatna, brak opłat!

Plaża Mucobega (Kodra)

1000 LEK (ok. 38 zł) / leżak

Plaża Mango (nowa Saranda)

1500 LEK (ok. 57 zł) / leżak

Plaże w Ksamilu

1000 – 2500 LEK (ok. 38-95zł) / leżak

Turystyczna mapa plaż​

Saranda słynie z dużej ilości małych plaż, które znajdują się praktycznie na całej długości miejskiego wybrzeża. Sprawdź, ile plaż znajdziesz w Sarandzie na naszej turystycznej mapie miasta!

Plaże w mieście

W Sarandzie znajduje się kilkanaście różnego rodzaju plaż. Jedną z nich jest największa w mieście plaża miejska, która znajduje się dosłownie 5 minut na piechotę od naszego apartamentu!

Bezpłatna plaża miejska w Sarandzie

Plaża miejska

Plaża miejska to największa i najbardziej popularna plaża w mieście. Korzystanie z tej plaży jest bezpłatne.

plaza-mango-beach

Plaże w "nowej Sarandzie"

W pasie wzdłuż ulicy prowadzącej do Ksamilu znajdziesz wiele lepszych i gorszych plaż (w większości płatnych).

Plaże w Kodrze

Dzielnica mieszkalna Sarandy także ma do zaoferowania kilka ciekawych plaż (w większości są to plaże płatne).

Plaża miejska w Sarandzie (Plazh publik)

Jej podstawową zaletą jest to, że dostaniecie się na nią po krótkim, 5-minutowym spacerze z naszego Apartamentu Nautilus. Plaża miejska jest bezpłatna, to także jedyna „publiczna” w pełnym tego słowa znaczeniu plaża w mieście. Można na niej wypożyczyć parasol, a tuż obok macie do dyspozycji restauracje, bary, fast foody, a także piekarnię z pysznymi burkami i croissantami oraz nieźle zaopatrzone sklepy. Zejście do wody jest łagodne, sama plaża wysypana kamykami, a do dyspozycji amatorów wody są skutery wodne i dmuchańce.

Na plaży publicznej nawet w szczycie sezonu (sierpień) powinno się znaleźć wystarczająco miejsca dla każdego. Zresztą nie ma się co dziwić – jest to największa plaża w mieście, która rozciąga się wzdłuż całej długości promenady. Plażować można albo od strony dzielnicy Kodra (w okolicy portu jest nawet specjalny basen pływacki!), albo od strony centrum, gdzie do najbliższych restauracji mamy dosłownie kilkanaście metrów. Naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych opcji na spędzanie wolnego czasu w Sarandzie i do tego – za darmo.

Plaże przy Rruga Butrinti (przy drodze do Ksamilu)

Rruga Butrinti wije się wokół linii brzegowej na wschodzie Sarandy i jest bardziej turystyczną częścią miasta (tzw. „nowa Saranda”). Znajdziecie tu wiele hoteli, apartamentowców, barów i restauracji. Wszystkie plaże w tym rejonie są tzw. plażami prywatnymi, ale nie oznacza to, że nie można na nie wejść. Większość z tych plaż znajduje się przed hotelem lub restauracją i jest bezpłatna dla ich gości. Zazwyczaj właściciele żądają opłaty dla gości spoza hotelu. Czasem trzeba wynająć łóżko plażowe albo parasol lub też zamówić coś do jedzenia lub picia.

Najbardziej znana plaża w tej części Sarandy to plaża przy hotelu Santa Quaranta. Żeby w sezonie zająć tu leżaki, trzeba być naprawdę rano! Kolejna znana plaża to Mango Beach. Wiele z niewielkich prywatnych plażyczek ma ostre zejście do wody, czasem nawet po drabince.

Nie wszystkie więc spodobają się rodzinom z mniejszymi dziećmi. Są to za to znakomite miejsca na podziwianie zachodu słońca z drinkiem w dłoni – w wielu miejscach znajdziecie niezwykle klimatyczne bary z parasolkami, których zdjęcia będą prawdziwą ozdobą Instagrama!

Plaże w dzielnicy Kodra

Kodra to zachodnia część Sarandy i jest uważana za bardziej lokalną część miasta. Jest bardziej spokojna niż centrum i turystyczna część leżąca w obszarze Rruga Butrinti. Położone tu plaże są plażami prywatnymi. Oczywiście goście hotelowi i bywalcy restauracji mogą tam wejść za darmo. Również tutaj goście są zazwyczaj mile widziani, ale aby skorzystać z plaży muszą wynająć leżaki plażowe lub przynajmniej skorzystać z baru lub restauracji.

Cała plaża w Kodrze jest właściwie jednym wielkim pasem, który zaczyna w się zaraz za portem w Sarandzie, gdzie widać African Beach Club. Plaża zakręca kilkukrotnie i ciągnie się aż prawie do lokalnego portu rybackiego. Znajdziecie tam kilka betonowych pomostów, z których można wskoczyć prosto do krystalicznie czystej wody.

Jeśli pójdziecie dalej wzdłuż Rruga Idriz Alidhimi za portem rybackim, znajdziecie kolejną prywatną plażę przy hotelu Mucobega, którą bardzo serdecznie polecamy. Ma łagodne, piaszczyste zejście do wody, której kolor przypomina tajskie laguny, świetny bar i restaurację (z bardzo przyzwoitymi cenami) oraz miłą obsługę.

Plaże poza miastem (wymagany dojazd)

Jeżeli planujecie spędzić w Sarandzie więcej czasu, np. 2 tygodnie, warto zastanowić się nad poznaniem dalej położonych plaż.
Plaża w miejscowości Ksamil nieopodal Sarandy

Ksamil

Plaża (plaże) w Ksamilu to łatwy dojazd komunikacją miejską. Nie bez powodu nazywane są "albańską Tajlandią".

Plaża Lukova

Lukova

Jedna z bardzo popularnych i dużych plaż, oferująca spokój i krystalicznie czystą wodę. 25 km od Sarandy.

Plaża Borsh

Borsh

Najdalej oddalona, duża, spokojna i ciekawa plaża, która z pewnością może się podobać. 40km od Sarandy.

Plaże Ksamilu

Ksamil to już właściwie albańska legenda i mekka turystów w jednym. Czasem nazywa się do europejską lub albańską Tajlandią, a wszystko przez turkusowy odcień wody i biały piasek, którym wysypuje się tutejsze plaże. Ksamil oferuje fantastyczne widoki na rozsiane nieopodal brzegu wysepki, świetne restauracje i naprawdę dobre warunki do kąpieli. W sezonie musicie jednak brać poprawkę na sporą liczbę turystów zjeżdżających do Ksamilu.

Do Ksamilu dostaniecie zarówno bezpośrednim autobusem kursującym co godzinę lub co pół godziny (w szczycie sezonu), taksówką, jak i samochodem. W szczycie sezonu rekomendujemy poranne pobudki, które pozwolą zarówno na uniknięcie korków na trasie Saranda-Butrint, jak i pozwolą na zajęcie lepszych miejsc na obleganych przez turystów ksamilskich plażach.

Lukova

Lukova (Lukovë) to nadmorska miejscowość na Riwierze Albańskiej, licząca około 3000 mieszkańców. Miejscowość położona jest na wyżej położonych terenach, co zapewnia spektakularne widoki na plaże i Morze Jońskie. Okolica jest urocza i pełna plantacji oliwek i pomarańczy.

Nazwa Lukova wywodzi się od zielonego krajobrazu, jako że „lluke” oznacza „zielony krajobraz” w języku starosłowiańskim.

Borsh

Borsh to mała i spokojna nadmorska miejscowość na Riwierze Albańskiej, licząca około 2500 mieszkańców. 

Pomimo ogromnej plaży mierzącej aż 7 km długości, wybrzeże w Borsh jest jednym z najmniej rozwiniętych w Albanii, co sprawia, że jest to bardzo dziewiczy i spokojny obszar. Wzdłuż plaży znajduje się kilka hoteli, restauracji i barów plażowych, ale ze względu na dużą ilość miejsca, zazwyczaj nigdy nie czuje się tłoku.