Grecka sieć komórkowa w Sarandzie – jak się podłączyć?

Czy na wakacjach trzeba być odciętym od Internetu? Oczywiście, że nie! Albania nie należy do Unii Europejskiej i za dostęp do Internetu oraz połączenia telefoniczne płaci się bardzo wysokie stawki (4,94 zł/min za połączenie wykonane do Polski i 1 Strefy UE, 2,02 zł/min połączenie odebrane, 1,51 zł/SMS, 3,03 zł/MMS, transmisja danych 31,76 zł/MB (rozliczana co 50 kB)). Istnieją jednak dwa bardzo proste sposoby na zmianę tych stawek na dużo niższe, albo wręcz bezpłatne (w ramach pakietu jaki mamy u naszego polskiego operatora):

  1. Zakup lokalnej karty SIM, która umożliwia wykonywanie połączeń i dostęp do albańskiej sieci komórkowej
  2. Jeśli jesteś w odpowiednim rejonie Sarandy lub Ksamilu – wymuszenie, aby telefon połączył się z grecką siecią komórkową

W tym mini poradniku skupimy się na opcji numer 2, czyli zupełnie bezkosztowej operacji polegającej na podłączeniu się do greckiej sieci. Dzięki temu nasz telefon będzie “myślał”, że jest w UE i obowiązywać nas będą bardzo niskie stawki za połączenia (także do Polski) i Internet.
Pamiętajmy jednak, że ten trik działa tylko w określonych miejscach z dobrym zasięgiem sieci. Na szczęście, działa też w naszym apartamencie 🙂

Aby wymusić połączenie telefonu z grecką siecią komórkową wykonaj następujące czynności (na telefonach z systemem Android):

  1. Przesuń palcem w dół ekranu, aby wysunąć szufladę z ikonami ustawień
  2. Wybierz ikonę “zębatki” – ustawienia telefonu
  3. Wybierz pozycję “Karty SIM i sieci komórkowe”
  4. Wybierz ustawienia Twojej karty SIM / Twojego numeru telefonu
  5. Wybierz pozycję “Sieci komórkowe”
  6. Wyłącz opcję “Automatycznie wybieraj sieć”
  7. Potwierdź, że chcesz “Wybrać sieć ręcznie”

Po tej czynności nasz telefon zacznie wyszukiwać dostępne sieci komórkowe. Po dłuższej chwili pokaże się pełna lista dostępnych sieci (będą to sieci albańskie – AL: Telekom.al, Voda AL, ALBTelecom) i greckie – GR: WIND i COSMOTE).

Należy wybrać sieć WIND GR LTE lub GR COSMOTE LTE. Końcówka LTE gwarantuje nam dostęp do szybkiego internetu. Największy zasięg na terenie Sarandy ma sieć grecka WIND.

Aby sprawdzić, czy telefon faktycznie jest połączony z grecką siecią komórkową, warto mieć włączone pokazywanie obecnej sieci w swoim telefonie. Wtedy nazwa sieci powinna być widoczna w lewym – górnym rogu ekranu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *