Jakie pamiątki kupić w Albanii

W albańskiej Sarandzie, jak w prawie każdej miejscowości turystycznej, zakupić możecie wiele pamiątek, które przez kolejne miesiące przypominać Wam będą o magii tego miejsca. O ile jednak pamiątki w wielu krajach są powtarzalne i mało oryginalne, to właśnie w Albanii można kupić coś naprawdę wyjątkowego.

Popielniczka w kształcie bunkra

Jeśli jeszcze nie wiecie, dlaczego to właśnie bunkry są symbolem Albanii, to koniecznie musicie nadrobić swoje wiedzowe zaległości! Albański dyktator Enver Hoxha miał w głowie nie po kolei do tego stopnia, że za swoich rządów wybudował (głównie w latach 1972-1984) tysiące bunkrów na terenie całego kraju. Bunkry można spotkać praktycznie wszędzie: w parkach, na ulicach, plażach… często w nawet kompletnie absurdalnych miejscach. Pokrywają one praktycznie całą Albanię (dosłownie!) i chyba niemożliwym jest, aby nie spotkać chociaż jednego pochodzącego z czasów komunistycznych bunkra w trakcie swojego pobytu w „kraju orłów”.

Także w Sarandzie znajdziecie ich co najmniej kilka – najbardziej znany znajduje się na głównej ulicy miasta (tuż przy poczcie). Inne, rzucające się w oczy znajdziemy na kilku plażach (tak, na plażach!) oraz w okolicach Zamku Lekuresi. Dlaczego więc nie zabrać więc jednego bunkra do swojego domu? Nawet jeśli nie palisz, taka pamiątka z pewnością będzie jedyną w swoim rodzaju! Prezent w postaci popielniczki uwiecznionej na zdjęciu obok podarowaliśmy kiedyś naszemu koledze, który zbiera… popielniczki. Nawet na nim zrobił on naprawdę spore wrażenie!

Oliwa z oliwek

Nad Morzem Śródziemnym nic nie smakuje tak dobrze, jak zwykła, pszenna, świeża bułka lub chleb namoczony w pachnącej i czystej oliwie z oliwek! Na całym albańskim wybrzeżu spotkać można mnóstwo gajów oliwnych, gdyż klimat niezwykle sprzyja tego typu uprawom. W trakcie sezonu ze starych drzew zbierane są doskonałej jakości, ekologiczne oliwki. Oliwę z oliwek można kupić w wielu punktach w mieście, jednak najlepiej jest zaopatrzyć się w nią w małych sklepikach lub bezpośrednio od lokalnych rolników, sprzedających swój towar przy ulicy lub na lokalnym targu.

Oliwa często dostępna jest po prostu w plastikowej butelce – świadczy to o pochodzeniu “z pierwszej ręki”. Pamiętajcie, żeby domagać się degustacji oliwy – w ten sposób będziecie mieli pewność, że jest naprawdę dobra!

Raki (rakija)

Raki (w Polsce znana także pod nazwą rakija) to albański napój narodowy. Podczas wizyty w Sarandzie po prostu trzeba go spróbować – jest dostępny praktycznie w każdej restauracji, często w bardzo atrakcyjnej cenie 50 lek (poniżej 2zł za porcję). Jest także bardzo popularnym dodatkiem podawanym jako gratis po zakończonym posiłku.

Raki jest robiona z winogron, chociaż nie tylko – spotykane są różne jej odmiany i smaki (śliwkowa, brzoskwiniowa, wiśniowa i inne). Raki to trunek oczywiście tylko dla dorosłych – liczba procent alkoholu oscyluje najczęściej w okolicach pięćdziesięciu lub więcej. W przeciwieństwie do wódki, pija się ją z niewielkich szklanek i nigdy w postaci shotów. Sączy się ją, popijając na przykład kawę!

Domowe raki warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy, na przykład w restauracji, gdzie mieliście okazję skosztować tego trunku, lub w lokalnych, niewielkich sklepach, gdzie raki często trafia bezpośrednio od producenta, którym jest właściciel lub jego bliski znajomy.

Albański miód

Produkowany w Albanii miód to prawdziwy wakacyjny hit! Chociaż wydaje się, że to całkiem zwykły produkt, warto spróbować go, będąc na miejscu w Albanii. Pochodzący najczęściej z naturalnych źródeł miód jest naprawdę przepyszny i często doprawiany różnymi smakami, takimi jak sok mandarynkowy.

Uwaga jednak na podróbki, dostępne często na odwiedzanym także przez turystów lokalnym rynku. Najlepiej miody kupować w lokalnych sklepach lub od sprzedawców wystawiających swoje straganiki przy ulicy.

Koniak (brandy) Skanderbeg

Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405 – 1468), znany także jako “Skanderbeg” to albański bohater narodowy. Plac jego imienia znajduje się w samym centrum Tirany, a ulica Skanderbega to najważniejsza ulica Sarandy.

Skoro tak, to dlaczego by nie spróbować i nie kupić produkowanego w Albanii koniaku sygnowanego jego nazwiskiem? Trunek ten jest najpopularniejszym towarem eksportowym Albanii. Formuła brandy Skenderbeu jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Nawet po blisko 50 latach nie przestaje zadziwiać swoich fanów wysoką jakością, przyjemnym aromatem oraz harmonijnym smakiem z nutą słodyczy. Esencja napoju skomponowana została z naturalnych źródeł albańskiej flory oraz szerokiej gamy nietypowych dla innych części Europy roślin.

Tego typu pamiątka jest o tyle ciekawa, że dostępna w wielu odmianach i ciekawych butelkach koniecznie w czerwono-czarnych, albańskich barwach.

5 komentarzy do “Jakie pamiątki kupić w Albanii”

  1. Koniecznie jeszcze ichnią herbatę, podobno lek na wszystko. Nazywa się Caj Mali, można kupić albo na ulicy w pęczkach, albo po prostu w sklepie w torebkach. Smakuje super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *