Pieniądze w Albanii

Oficjalną walutą w Albanii jest albański lek. W powszechnym obiegu znajdują się banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków, oraz monety: 5, 10, 20, 50, 100 leków. To właśnie lekami posługiwać się będziesz najczęściej – chociaż prawdopodobnie nie tylko. Warto zapamiętać prosty przelicznik z leków na polskie złote: w zależności od tego, kiedy czytasz ten artykuł, 100 albańskich leków to równowartość około 4 polskich złotych, 1000 leków to 40 złotych, i tak dalej. A ile dokładnie złotych warte jest 100 leków w tej chwili, w łatwy sposób sprawdzisz jednym kliknięciem tutaj.

W Albanii, a w szczególności w miejscowościach turystycznych (w tym w Sarandzie) w niektórych miejscach akceptowalne są płatności także w euro. Z reguły nie opłaca się jednak płacić w euro, ponieważ kurs po którym sprzedawca przeliczy euro na leki może być niekorzystny. Przykładowo – mniejsze sklepy często zaokrąglają sobie 1 euro do 100 leków (podczas gdy w rzeczywistości jedno euro warte jest około 120 leków). To oczywiście nie jest regułą – w wielu miejscach przelicznik będzie OK.

Jaką walutę zabrać ze sobą z Polski?

Tutaj odpowiedź jest prosta i oczywista: najlepszym wyborem będzie wzięcie ze sobą gotówki w walucie euro (alternatywnie w dolarach). Euro jest bardzo popularne w Albanii. Euro wymieni się także na albańskie leki w każdym kantorze i to po najlepszym kursie. Jeśli jedziesz na wakacje do Albanii – weź gotówkę w euro i wymień je na leki na miejscu.

Nie próbuj zabierać ze sobą albańskich leków z Polski! Znalezienie ich w jakimkolwiek kantorze graniczy z cudem, a kurs wymiany z całą pewnością będzie na Twoją niekorzyść. Poza tym – szkoda zachodu – wymiana euro na leki na miejscu w Albanii zajmie Ci zaledwie chwilę, a najbliższy kantor nie powinien być trudny do zlokalizowania.

Dobrą opcją jest także zabranie ze sobą do Albanii karty wielowalutowej (np. Revolut, Curve), za pomocą której łatwo będzie zapłacić w lekach lub euro przy płatnościach kartą.

Gdzie wymienić pieniądze (kantory)

W Sarandzie kantory wymiany walut znajdują się praktycznie na każdym kroku. Najwięcej ich znajdziesz na ciągnącej się równolegle do morza ulicy Rruga Flamurit – czyli tutaj. Dla ułatwienia, możesz skorzystać z przygotowanej przez nas mapki, na której kilka kantorów w Sarandzie zaznaczyliśmy zielonymi pinezkami.

Jeden z kilku niewielkich kantorów przy Rruga Flamurit. Wymiana walut jest prosta i bezpieczna, pracownicy mówią po angielsku.

Korzystanie z kart i bankomatów

Tak, płatności kartą jak najbardziej są możliwe. Dotyczy to jednak z reguły większych sklepów, kawiarni, restauracji czy hoteli. Kartą nie zapłacisz natomiast w małych, lokalnych sklepikach, kioskach lub na lokalnym targu. Warto więc mieć gotówkę i płacić nią w miejscach, w których nie ma opcji płatności kartą.

Pamiętajmy, że płatności kartą za granicą mogą być dodatkowo płatne. W przypadku Albanii, przy płatności kartą złotówkową nastąpi niekorzystne przewalutowanie PLN -> USD -> LEK i to po kursie walutowym banku. Możecie być pewni, że to nie jest najlepsza opcja na optymalizację kosztów. Swego rodzaju „ratunkiem” przez tego typu prowizjami jest korzystanie z karty wielowalutowej (Revolut, Curve, lub karty wielowalutowej wydanej w jednym z polskich banków). W przypadku karty wielowalutowej wszelkie przewalutowania następują bez prowizji, a oszczędności w przypadku większych zakupów mogą być naprawdę zauważalne.

Wśród polskich turystów dominuje przekonanie, że w Albanii trzeba mieć gotówkę, trudno o bankomaty, a płatność kartą to rzadkość. Faktycznie tak było jeszcze w 2019 roku. Wszystko zmieniło się w czasie pandemii. Bankomaty wyrastają jak grzyby po deszczu i warto z nich korzystać. Zasada jest jednak podobna jak przy płatnościach kartą. W celu uniknięcia kosztownego przewalutowania, przed dokonaniem wypłaty upewnij się, że używana przez Ciebie karta to karta wielowalutowa. Dodatkowo, niektóre bankomaty za sam fakt wyjęcia pieniędzy pobierają dodatkową prowizję. Po wybraniu kwoty wypłaty, ale jeszcze przed akceptacją, pojawi się komunikat „prowizja wynosi xxx leków czy się na to zgadzasz?”. Niestety dodatkowa prowizja to duża niedogodność, ale jeśli się na nią nie zgadzamy, wystarczy anulować wypłatę.

1 komentarz do “Pieniądze w Albanii”

  1. Ostatnim bankiem w Sarandzie, który nie pobierał prowizji od wypłaty z Revoluta to Credins Bank. Niestety i ten bank od 2023 roku prowizję POBIERA i to niemałą! Lepiej więc chyba jednak przyjechać z gotówką w Euro, aby tej prowizji uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *